+

ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

اخرین به روز رسانی:

زمان مطالعه : دقیقه

در آپدیت نسخه 5 وردپرس تحولات زیادی در وردپرس رخ داد که یکی از آن ها ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس بود. وردپرس در نسخه جدید خود یک ویرایشگر جدید با ویژگی های بیشتر را جایگزین ویرایشگر قدیمی خود یا همان ویرایشگر کلاسیک کرد.

در این ویرایشگر امکانات کاربردی و جدیدی اضافه شد که کاربران زیادی را از افزونه های صفحه ساز دیگری بی نیاز کرد. در نسخه های قدیمی وردپرس برای بلوک بندی و ویرایش حرفه ای یک نوشته یا صفحه حتما باید یک صفحه ساز نصب میکردید یا اینکه با استفاده از کدنویسی در قسمت متن ویرایشگر وردپرس محتوای خود را بلوک بندی میکردید. وردپرس این مشکل را بر طرف کرد و با انتشار ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس دیگر نیازی به نصب افزونه جداگانه برای یک ویرایش ساده محتوا ندارید.

ویژگی های اصلی ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

این ویرایشگر ویژگی های مهمی دارد که مطمئنا به کار شما هم می آید. همه ما ویرایشگری که با کشیدن و رها کردن المانی را اضافه میکند را دوست داریم و این قابلیت یکی از ویژگی های مهم این افزونه است.

ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس  کد باز است و به صورت رایگان از مخزن وردپرس قابل دانلود است. این قابلیت باعث شده مانند دیگر افزونه های صفحه ساز (المنتور و …) قابل گسترش باشد و هر فرد برنامه نویسی بتواند المان های جدیدی را به آن اضافه کند. جدیدا قالب هایی نیز منتشر شده اند که به جای استفاده از صفحه ساز های دیگر المان های قالب خود را به همین ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس اضافه کرده اند. با این کار فردی که این قالب ها را نصب میکند دیگر نیازی به نصب افزونه جداگانه ندارد و میتواند سایت خود را سبک تر دیگر سایت ها ایجاد کند.

رابط بصری ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس یکی دیگر از ویژگی های آن است که باعث میشود هر کاربری با کمترین تجربه بتواند از آن استفاده کند. همچنین در این افزونه برای بروزرسانی صفحات نیاز به لود دوباره صفحه نیست و زمانی که دکمه بروزرسانی یا انتشار را میزنید به صورت ایجکس صفحه شما ذخیره میشود.

دانلود و مشاهده ویرایشگر گوتبرگ وردپرس

دیگر ویژگی های آن

 

بلوک های گوتنبرگ
تکمیل خودکار اسلش
گالری تصاویر
تصاویر را بکشید و رها کنید
انواع دکمه ها
ایجاد پاراگراف ‌های جداگانه
بلوک های HTML زنده
طرح کلی سند
گزینه های متن جلد
جاسازی محتوا
لیست ‌ها
ایجاد نقل قول
انواع تیترها
ستون‌ ها
المان های ابزارک ها

البته این ویرایشگر معایبی را نیز دارد که بعضی افراد علاقه ای به استفاده از آن را ندارند. برای مثال شما نمیتوانید مانند المنتور المان ها را با ظاهر سایت خودتان به صورت لایو مشاهده کنید ولی تا حدودی به صورت لایو نمایش میدهد ولی با استایل خود ویرایشگر.

در کل کار کردن با آن برای افرادی که با دیگر ویرایشگر ها کار کرده اند در ابتدا کمی سخت است ولی بعد از مدتی با آن کاملا آشنا میشوید. برای درک بهتر این افزونه بهتر است به صورتی تصویری بعضی از قسمت های آن را برایتان معرفی کنیم.

 

نصب افزونه گوتنبرگ

در نسخه های جدید این افزونه به صورت پیشفرض روی وردپرس فعال است و نیازی به نصب نیست ولی افرادی که این ویرایشگر را ندارند میتوانند به راحتی کلمه Gutenberg را در مخزن وردپرس جست و جو و افزونه را نصب کنند.

بعد از نصب زمانی که وارد ویرایش یک متن یا برگه و … میشوید به جای ویرایشگر کلاسیک ، ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس را مشاهده خواهید کرد.

نمایش ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

گزینه های آن بسیار ساده است و خیلی از آن ها همان گزینه های قبلی ویرایشگر کلاسیک هستند و فقط ظاهر آن تغییر کرده است. در گوشه بالا سمت گزینه هایی وجود دارد که یکی از آن ها یک علامت + است. زمانی که رو این علامت کلیک میکنید یک بخش در سمت راست صفحه باز میشود که بلوک ها و المان های این ویرایشگر است.

المان های ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

هر کدام از المان ها را که میخواهید استفاده کنید فقط با کشیدن و رها کردن میتوانید به صفحه خود اضافه کنید. زمانی که المان را وارد میکنید و آن را انتخاب میکنید مانند تصویر بالا یک باکس کوچک در بالای المان اضافه میشود میتوانید تا حدودی این المان را ویرایش کنید.

افزودنی های گوتنبرگ

از آن جایی که این افزونه رایگان ولایه باز است، افزودنی های زیادی برای آن تولید شده که قابلیت های جالبی به این ویرایشگر میدهد. شاید امتیاز خود افزونه گوتنبرگ بالا نباشد ولی همراه با افزودنی های آن طرافداران خوبی دارد.

پیشنهاد:

اگر از افزونه المنتور استفاده میکنید پیشنهاد میکنم از افزودنی المنتور نیر وب نیز استفاده کنید تا علاوه بر اضافه شدن المان های جذاب ایرانی بتوانبد از فونت های فارسی معروف نیز استفاده کنید.

 

در کل ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس یک افزونه سبک و کاربردی است که برای ایجاد صفحه هایی ساده و زیبا بسیار مناسب است. اما خیلی از شما هنوز ترجیح میدهید برای وارد کردن نوشته ها و غیره از همان ویرایشگر قدیمی استفاده کنید و برای این کار باید افزونه ویرایشگر کلاسیک را نصب کنید. امیدورام این مقاله شما را با این ویرایشگر جدید وردپرس آشنا کرده باشد.

مقالات مشابه
دیدگاه

بدون دیدگاه

دیدگاه مشتریان