+

انواع ارور های سایت

اخرین به روز رسانی: 23 آبان 1400

زمان مطالعه : دقیقه

معمولا وقتی میگوییم ارور های سایت اولین چیزی که کاربران یاد آن میافتند ارور 404 است. این ارور معروف ترین آن ها است. در این مقاله ما ارور هایی که برای یک فرد پیش میاید را توضیح خواهیم داد تا در صورت مشاهده آن ها، آن را رفع کنیم.

معرفی انواع ارور های سایت

ارور های سایت به چند گروه تقسیم میشوند: ارور های سمت سایت و ارور های سمت سرور

ارور های سمت سایت با عدد 4 شروع میشوند مانند ارور 404، 403 و … ولی ارور های سمت سرور و هاست با عدد 5 شروع میشوند مانند ارور 500، 503 و …

هر خطایی یک عدد مشخص دارد که با آن عدد میتوانید به راحتی تشخیص بدهید دلیل خطا چیست و در صورت امکان آن را رفع کنید. همه ارور ها از سمت شما قابل رفع نیستند مانند ارور های 500 که سمت سرور هستند را باید به پشتیبانی هاست بگوییم تا رفع کند. در ادامه چند مورد از پرکاربرد ترین عدد های که هر وبمستری باید با آن آشنا باشد را توضیح میدهیم و مشخص میکنیم که مربوط به کدام خطا است و آیا میتوان آن را رفع کرد یا خیر. پس با ما همراه باشید

انواع ارور های سایت سمت سایت

ارور 400

اولین ارور از سری 4 است که به معنای درخواست بد (Bad Requst) است. زمانی که با این خطا مواجه میشوید ابتدا باید آدرس مرورگر خود را چک کنید، در صورت درست بودن کش مرورگر خود را پاک کنید و مجدد تلاش کنید. سایت های دیگر را نیز بررسی کنی اگر باز این ارور نمایش داده میشود پس مشکل از سیستم شما یا ارائه دهنده اینترنت شما است.

 

ارور 401

این خطا به معنای غیر مجاز است (Unauthorized). زمانی که شما در تلاش ورود به صفحه جدید هستید ولی رمز و پسورد شما اشتباه است این خطا را مشاهده میکنید. بگذارید ساده تر بگویم، مثلا سایت های اشتراکی زمانی که شما اشتراکتان تمام شود دیگر نمیتوانید وارد صفحاتی که قبلا دسترسی داشتید بشوید و این خطا به شما نمایش داده میشود.

 

ارور 403

به معنای ممنوع (Forbidden) است. این خطا را معمولا ما ایرانی ها بیشتر میشناسیم زیرا سایت های زیادی هستند که ما را تحریم کرده اند و ورود به آن ها ممنوع میباشد. زمانی که شما به هر دلیلی دسترسی لازم برای مشاهده صفحه را نداشته باشید این ارور را مشاهده خواهید کرد.

 

ارور 404

این خطا را همه میشناسیم و از ارور های سایت معروف است که به معنای یافت نشدن است (Not Found). زمانی که صفحه یا آدرسی که درخواست را ارسال میکنیم وجود نداشته باشد این ارور را مشاهده میکنید. برای مثال شما در ادامه آدرس سایت خود در مرورگر یک کلمه که صفحه ای با آن نام وجود نداشته باشد را وارد کنید. بعد از جست و جو خطای 404 نمایش داده میشود.

 

ارور 408

زمانی که شما درخواستی را ارسال کرده اید ولی زمان آن طول میکشد معمولا این خطا را میدهند که به معنی تمام شدن زمان درخواست است. (Request Timeout)

ممکن است خطایی بین اینترنت شما و سرور وجود داشته است که زمان درخواست طول کشیده است و معمولا با زدن دکمه  F5 و بارگذاری مجدد صفحه مشکل برطرف میشود. اگر هم رفع نشد اینترنت یا سیستم را تغییر بدهید ولی اگر باز هم درست نشد مشکل از برنامه نویسی است و کد درخواست به درستی نوشته نشده است.

انواع ارور های سایت سمت سرور

ارور 500

(Internal Server) از ارور های سایت که سمت سرور است این ارور معروف تر است. این خطا به دلیل عدم اتصال به سرور است و دلیل اصلی آن مشخص نیست. ممکن است دیگر خطا های سری 5 موجب بروز آن شده اند یا ممکن است به دلیل عدم اتصال درست اینترنت به سرور ایجاد شود یا مشکل برنامه نویسی وجود داشته باشد. بعضی از مواقع با زدن F5 مشکل برطرف میشود.

 

ارور 502

(Bad Gateway) این خطا به دلیل وجود مشکلی در سرور ها است و ما نمیتوانیم مشکل را برطرف کنیم پس بهترین کاری که میتوانیم انجام بدهیم پیام به میزبانی هاست است. ولی در بعضی از مواقع این مورد نیز به دلیل تشخیص اشتباه مرورگر است و با زدن دکمه F5 نیز مشکل برطرف میشود.

 

ارور 503

(Service Unavailable) این خطا معمولا به این دلیل است که سرور شلوغ است یا در حال تعمیر است و نمیتواند درخواست ما را پاسخ بدهد. در صورتی که سرور برای خودتان باشد میتوانید با آپدیت ورژن پی اچ پی یا افزایش پهنای باند و … مشکل را برطرف کنید ولی اگر از میزبانی هاست استفاده میکنید کافیست به آن ها پیام بدهید.

 

ارور 504

(Gateway Timeout) این مورد به دلیل پیان یافتن زمان درخواست بین سرور ها است و از دست ما کاری ساخته نیست. میتوانیم با استفاده از پروکسی های مختلف تلاش کنیم شاید مشکل برطرف بشود در غیر این صورت به میزبانی هاست پیام بدهید.

 

در بالا من چند مورد از ارور های سایت را به شما معرفی کردم که این موارد جزو معروف ترین ها هستند و همه ی ما ممکن است به آن برخورد کنیم.

ارور های سایت دیگری نیز وجود دارند خیلی کم به آن ها برخورد میکنیم و بیشتر برای برنامه نویسانی است که هم در سمت سایت و هم در سمت سرور خودشان کد نویسی انجام میدهند.

مقالات مشابه
دیدگاه

2

دیدگاه مشتریان
  • radin

    خیلی خوبی قشنگ معلومه خودت هم برنامه نویس هستی ممنون بابت تخصصی بودن مطالب

  • Abolfaslkarimi

    سلام خسته نباشید،
    در گوگل پلی من به روزرسانی و نصب انجام نمی‌شود، راه حلی برای این منظور هست؟