+

تاثیر PDF در سئو

اخرین به روز رسانی: 24 آبان 1400

زمان مطالعه : دقیقه

تاثیر PDF در سئو سوالی هست که ممکن است برای همه ما پیش آمده باشد زیرا همه ی ما برای یک بار هم که شده در نتایج گوگل به یک فایل PDF برخورده ایم.  گوگل فایل های PDF را  در نتایج جست و جوی خود نیز نمایش میدهد پس یعنی آن را بررسی هم میکند اما نکته مهم این است که آیا PDF در سئو تاثیر دارد یا خیر؟ و چه تاثیراتی؟

تاثیر PDF در سئو سایت

گوگل فایل های پی دی اف را نیز مانند محتوای سایت بررسی میکند و آن ها را ایندکس میکند. البته باید توجه داشته باشیم که گوگل فقط میتواند PDF هایی که محتوای آن ها به صورت متن است را بررسی کند نه فایل هایی که از متن عکس گرفته شده اند و به PDF  تبدیل شده اند.

زمانی که گوگل محتوای pdf را بررسی میکند پس قطعا در سئو سایت ما نیز تاثیر گذار است اما نه به اندازه ی یک محتوا در یک صفحه عادی. حالا اینکه چرا تاثیر آن کمتر است را در ادامه با بررسی مزایا و معایب استفاده از فایل های PDF توضیح خواهیم داد.

معایت و مزایای PDF در سئو

 

مزایای استفاده از PDF در سایت

فایل های پی دی اف مزایای زیادی دارند ولی همه ی آن در سایت ها کاربرد ندارند.

از مزیت های خوب پی دی اف ساخت سریع آن است. برای مثال شما ممکن است برای نوشتن مقالات خود از ورد استفاده کنید پس با زدن فقط یک دکمه به راحتی فایل خود را به PDF تبدیل خواهید کرد. این ویژگی فقط برای ورد نیست، در خیلی از جاهای دیگر نیز میتوان استفاده کرد حتی سایت های زیادی وجود دارند که به راحتی محتوای شما را به پی دی اف تبدیل میکنند.

از دیگر مزیت های آن آفلاین بودن است. بعضی از کاربران دسترسی خوبی به اینترنت ندارند پس استفاده از فایل های PDF ای روش خوبی برای خواندن مقاله ها است که فقط با یک بار دانلود کردن برای همیشه در دسترس خواهد بود. اما این ویژگی  در تاثیر PDF در سئو نقش منفی دارد.

افراد زیادی هستند که برای یک محتوا فقط دنبال پی دی اف آن هستند و تایپ کردن کلمه pdf در کنار آن کلمه باعث میشود فایل شما در نتایج جست و جو بالا تر از افرادی که محتوا را در سایت دارند قرار بگیرد. پس پیشنهاد ما این است اگر یک محتوای جامع و  عالی دارید بهتر آن را به صورت پی دی اف در سایت خود قرار بدهید تا شاید از این طرق محتوای شما بیشتر منتشر شود.

معایب استفاده از PDF در سایت

همانطور که گفتم آفلاین بودن فایل ها علاوه بر مزیت، بدی هایی نیز دارد. زمانی که کاربران فایل PDF شما را دانلود میکنند پس برای خواندن آن نیازی به بازدید از سایت شما را ندارند. از این جهت نرخ برگشت کاربران به سایت کم میشود که خود از تاثیرات مهم PDF در سئو است.

شما در فایل های پی دی اف نمیتوانید مانند صفحات سایت تبلیغات لحظه ای انجام بدهید. همچینی مهم تر از همه نمیتوانید مطالب خود را به روز کنید. منظور این نیست که نمیتوانید فایل خود را به روز کنید منظور این است که کاربرانی که فایل شما را دانلود میکنند از به روز شدن مطالب شما با خبر نمیشوند زیرا قرار نیست که هر بار برای خواندن مقاله دوباره فایل شما را دانلود کنند.

 

نکاتی برای سئو بهتر در PDF

حتما در محتوای فایل خود لینک قرار بدهید مخصوصا برای عکس ها تا مشخص نباشند. دلیل آن کپی کردن متن و محتوای شما توسط افرادی که برای محتوای سایت خود وقت نمیگذارند است و این کار باعث میشود یک بک لینک عالی به دست آوردید. این نکته یک نکته عالی در سئو است که در خیلی از جا های دیگر نیز تاثیر گذار است.

نتیجه گیری

پس متوجه شده اید که تاثیر PDF در سئو خیلی کم است و ارائه مقاله فقط به صورت پی دی اف فایده ندارد ولی در صورتی استفاده از PDF تاثیری خوبی در سایت شما دارد که در مقاله های طولانی یا آموزش های دوره ای در کنار قرار دادن محتوای خود در سایت، فایل پی دی اف آن را نیز در کنار آن قرار بدهید تا کاربران در صورت نیاز و قعطی اینترنت بتوانند به صورت آفلاین مطالعه کنند و همچنین مطمعن باشید کاربر برای خواندن مطالبه بیشتر یا درس های دوره به سایت مراجعه کند.

مقالات مشابه
دیدگاه

بدون دیدگاه

دیدگاه مشتریان