+

تفاوت UI و UX چیست؟

اخرین به روز رسانی:

زمان مطالعه : دقیقه

امروزه کاربران به دنبال سایت هایی با ظاهر زیبا و ساده هستند که به راحتی محتوای مورد نظر خود را در آن پیدا کنند. از عوامل مهم در ظاهر سایت و تجربه کاربر از سایت، UI و UX است. اما تفاوت UI و UX در چیست؟ یا اصلا این دو به چه معنا هستند.

در این مقاله این دو اصطلاح را به شما توضیح خواهیم داد و تفاوت UI و UX را نیز توضیح خواهیم داد.

 

UI چیست؟

UI چیست؟

اگر بخواهم خیلی خلاصه بگویم، در یک جمله میشود طراحی رابط کاربری. رابط کاربری میشود ظاهر سایت و ویژگی های گرافیکی آن که کاربر با آن تعامل دارد. برای این که متوجه منظور ما بشوید بگذارید یک مثال ساده بزنم. یک فروشگاه یا مغازه را در نظر بگیرید، نوع چیدمان قفسه ها، سردر مغازه و … همه جزو UI آن محسوب میشوند.

در یک سایت تمام موارد مانند برگه ها (صفحه محصول، صفحه فروشگاه، وبلاگ و …) ، دکمه ها، هدر، منو، فوتر و همه مواردی که در ظاهر و زیبایی سایت شما تاثیر میگذارند.

در طراحی سایت باید به UI آن دقت کنید. اولین چیزی که کاربر در زمان ورود به سایت شما با آن مواجه میشود UI سایت شما است. اگر سایت شما از UI خوبی برخوردار نباشد ممکن است کاربران را از سایت خود فراری بدهید. مانند یک فروشگاه بزرگ و تمیز در مقابل یک فروشگاه کثیف و کوچک. هر کسی ترجیح میدهد که به اون فرشگاهی که تمیز تر و بزرگ تر هست برود.

 

UX چیست؟

UX چیست؟

بعد از اینکه کاربر UI سایت شما را مشاهده کرد نوبت به کار کردن با آن است. UX هم به طور خلاصه میشود تجربه کاربری. زمانی که کاربر میخواهد با سایت شما تعامل ایجاد کند باید به راحتی به محتوایی که میخواهد دسترسی پیدا کند. از تفاوت UI و UX همین مورد است. اینکه شما UI سایت خود را به گونه این طراحی کنید که کاربر به راحتی با آن تعامل داشته باشد.

در این مورد هم فرض کنید وارد یک فروشگاه شده اید. امروزه در همه فروشگاه های بزرگ مشاهده کرده اید که در بالای هر ردیف از قفسه ها یک تابلو راهنما وجود دارد که مشخص میکند در آن ردیف چه نوع محصولی وجود دارد. معمولا هم محصولات مرتبط نیز در کنار هم هستند.

در سایت هم به همین صورت است. کاربر باید به راحتی فروشگاه شما را پیدا کنید و یا محصولات شما به صورت مشخص در صفحه اصلی وجود داشته باشد تا با اولین نگاه متوجه آن بشود.

در برخی از سایت ها به هیچ عنوان به UX دقت نمیکنند و حتی افرادی مانند ما و شما ها که هر روز با چندین سایت در تعامل هستیم موقع وارد شدن به این سایت ها گیج میشویم. پس اگر این مورد را خودمان نیز رعایت نکنیم کاربران ما نیز به همین مشکل بر میخورند.

 

تفاوت UI و UX

مطمئنا تا الان متوجه تفاوت UI و UX شده اید ولی باز هم بیایید آن را توصیح بدهیم.

از نظر اسمی UI میشود رابط کاربری ولی UX میشود تجربه کاربری که تفاوت آن کاملا مشخص است. میشود گفت UX همان تجربه کاربر از UI است که این مورد را کاملا با هم مرتبط میکند.

از نظر اهمیت نیز هر دو به یک میزان اهمیت دارند. سایتی که از UX خوبی برخوردار باشد ولی UI خوبی نداشته باشد کاربر را جذب نمیکند در مقابل نیز اگر UI خوبی داشته باشد و کاربر را جذب کند، زمانی که کاربر کمی در سایت بچرخد متوجه UX ضعیف آن میشود و ترجیح میدهد به سراغ سایتی دیگر برود تا به سرعت به هدف خود برسد. پس هر دو را باید به خوبی رعایت کرد.

از دیگر موارد تفاوت UI و UX در تشخیص دادن آن است. یک مدیر با نگاه کردن به سایت میتواند UI آن را تشخیص بدهد تشخیص بدهد ولی تا زمانی که از دید کاربر با سایت تعامل ایجاد نکند نمتواند تشخیص بدهد که آیا UX این سایت خوب است یا خیر. پس برای UX باید از نگاه کاربر با سایت تعامل داشت.

مقالات مشابه
دیدگاه

بدون دیدگاه

دیدگاه مشتریان