+

آشنایی با کران جاب وردپرس

اخرین به روز رسانی: 17 اسفند 1400

زمان مطالعه : دقیقه

کران جاب وردپرس یا Wp cron واژه ای نا آشنا است و ممکن است تاکنون آن را مشاهده نکرده باشید ولی در طول استفاده از وردپرس بار ها آن را اجرا کرده اید ولی به دلیل عدم آگاهی از آن متوجه نشده اید. برای اینکه بیشتر با آن آشنا شوید و بدانید که آیا کران جاب وردپرس برای سایت خوب است یا بد این مقاله را مطالعه کنید.

کران جاب وردپرس چیست؟

همانطور که گفتم ممکن است شما بار ها از آن استفاده کرده باشید برای کار هایی مانند ارسال زمان دار پست در سایت، آپدیت خودکار افزونه و خیلی از موارد دیگر که همانطور که حدس زدید، وظیفه کران جاب انجام کار های زمانبندی شده در سایت است.

برای مثال زمانی که شما یک پست یا برگه را برای انتشار زمانبندی میکنید یک مورد در کرانجاب وردپرس شما ایجاد میشود که در زمان مشخص شده پست را منتشر کند.

اما چگونه کران جاب اجرا میشود؟ شما یا هر کاربر دیگری وقتی وارد سایت میشوید کران جاب اجرا میشود و بررسی میکند وظیفه ای دارد یا خیر و اگر وظیفه ای مثل انتشار پستی دارد آن را منتشر میکند. اگر کاربری وارد سایت نشود پست منتشر نمیشود تا زمانی که فردی وارد شود.

البته فقط این کار را انجام نمیدهد و کار های دیگری نیز انجام میدهد و حتی خود شما میتوانید با فعال کردن افزونه های مربوط به این کار یک وظیفه برای آن ایجاد کنید تا در زمانی مشخص انجام شود.

آیا کران جاب وردپرس را غیر فعال کنیم یا فعال بماند؟ این سوالی است که افرادی که برای سرعت سایتشان خیلی دقیق هستند مهم است و غیرفعال کردن آن باعث ایجاد ضرری نمیشود و میتوانید کمی سرعت سایت را افزایش بدهد ولی مقدار آن بستگی به تعداد وظایف کران جاب دارد.

اما اگر میخواهید آن را غیرفعال کنید میتوانید به روش زیر انجام بدهید.

 

غیر فعال کردن کران جاب

برای غیرفعال کردن کران جاب وردپرس ممکن است روش های مختلفی وجود داشته باشد اما یک روش آسان و ساده وجود دارد که کمی فنی است ولی با کمک ما میتوانید آن را به راحتی انجام بدهید.

برای این کار شما ابتدا باید وارد هاست خود بشوید و فایل wp-config.php وردپرس را پیدا کنید. (پیشنهاد میکنم قبل از تغییر از آن پشتیبان بگیرید، یا از وردپرس یا همان فایل را دانلود کنید تا در صورت خطا مجدد بر روی سایت قرار بدهید)

سپس بعد از بازکردن ویرایش فایل شما باید دو کد زیر را در آن قرار بدهید تا کرانجاب وردپرس شما غیرفعال شود. (برای بخش ویرایش در هاست cpanel باید راست کلیک کنید و edit را بزنید و در هاست دایرکت ادمین نیز کلمه edit مقابل فایل است)


/** The Database Collate type. Don’t change this if in doubt. */
define(‘DB_COLLATE’, ”);
define(‘DISABLE_WP_CRON’, ‘true’);

 

بعد از وارد کردن کد ها و ذخیره فایل، کران جاب غیر فعال میشود ولی حتما وارد سایت و پیشخوان بشوید و بررسی کنید آیا خطایی وجود دارد یا خیر

البته افزونه های بهینه سازی هستند که این کار را به صورت خودکار برای شما انجام میدهند که معمولا گزینه آن Disble wordpress cron است.

اما ممکن است با غیر فعال کردن آن به مشکلاتی بخورید. برای مثال افزونه های لایسنس دار مانند افزونه های ما از کران جاب استفاده میکنند و زمانی که شما آن را غیر فعال کنید مشخصا لایسنس افزونه یا قالب نیز خطا میخورد و برای شما غیر فعال میشود.

پس اگر چنین محصولاتی دارید پیشنهاد میکنم آن را غیرفعال نکنید. اما ممکن است در سایت بدون اینکه متوجه بشوید با افزونه بهینه سازی آن را غیر فعال کرده باشید و برای فعال کردن محصولات لایسنس دار یا هر چیز دیگری به مشکل برخورد کنید و نیاز داشته باشید آن را فعال کنید.

 

فعال کردن کرانجاب وردپرس

همانطور که گفتم اگر به مشکلی خوردید که نیاز به فعال کردن کران جاب وردپرس بود از روش زیر استفاده کنید تا به راحتی آن را به سرعت فعال کنید.

برای فعال کردن یا شما باید افزونه ای که آن را غیر فعال کرده پیدا کنید و مجدد آن را فعال کنید و یا اگر پیدا کردن آن سخت و زمان بر است میتوانید مانند روش غیرفعال سازی کدی را در فایل wp-config.php تغییر بدهید.

ابتدا مجدد وارد هاست شوید و حتما یک پشتیبان از هاست و یا همان فایل بگیرید. سپس فایل wp-config.php را ویرایش کنید که روش آن را در بالا توضیح دادیم.

سپس باید دو کدی که معرفی کرده بودیم را پاک کنید و یا پیشنهاد میکنم به جای پاک کردن آن را کامنت کنید. برای این کار ابتدا هر کد را پیدا کنید و دو بار علامت بک اسلش را ابتدای خط بگذارید ( // )  تا کد شما کامنت شود. به این روش شما کرانجاب را مجدد فعال کرده اید.

 


 //define(‘DB_COLLATE’, ”);

 //define(‘DISABLE_WP_CRON’, ‘true’); 

 

خب ما به شما دو روش فعال و غیرفعال کردن را به شما آموزش دادیم و دلایلی که آیا باید از کران جاب وردپرس استفاده کنید را نیز به شما گفتیم. دیگر تصمیم با شما است که چه کاری را انجام بدهید ولی به شما بگویم تاثیر آن در سرعت سایت بستگی به وظایف آن است که به صورت پیش فرض وظایف سنگینی ندارد و سرعت شما را زیاد کند نمیکند.

امیداوارم توانسته باشیم با این مقاله به شما کمک کرده باشم. لطفا اگر نظری دارید که به ما یا دیگر کاربران کمک میکند حتما آن را در کامنت ها بنویسید و یا اگر سوالی نیز دارید بپرسید تا ما یا کاربران به شما کمک کنیم.

مقالات مشابه
دیدگاه

2

دیدگاه مشتریان
 • mose

  سلام – به نظر شما اگر کران جاب وردپرس بطور محدود اجرا بشه هم مشکل ایجاد میکنه؟

  مثلا هر 1 دقیقه یکبار

  مثلا هر 1 ساعت یکبار

  و نه اینکه برای هرکاربر اجرا بشه

  نظر شما چیه؟ بازهم ممکنه مشکل لایسنس ایجاد کنه؟