+

اشتباه “اینجا کلیک کنید”

اخرین به روز رسانی:

زمان مطالعه : دقیقه

این جمله “اینجا کلیک کنید” را شاید خیلی جا ها دیده باشید و حتی بعضی از شما آن را زیاد استفاده کرده اید اما به مفهوم آن دقت نکرده اید.

استفاده از این جمله برای متن لینک ها یک کار مسخره و اشتباه است زیرا کاربر چگونه متوجه شود که با کلیک بر روی آن چه اتفاقی میافتد مخصوصا امروزه که همه جا پر از تبلیغات و لینک های گمراه کننده است.

 

چرا “اینجا کلیک کنید” برای متن لینک غلط است؟

در لینک دهی علاوه بر اینکه مقصد لینک و موارد دیگر مهم است، متن لینک هم مهم است. کاربر با خواندن آن لینک باید متوجه شود که با کلیک بر روی آن قرار است چه اتفاقی بیافتد. فرض کنید یک ربات تمام لینک های یک صفحه را به شما بدهد و در این لیست با تعداد زیادی جمله “اینجا کلیک کنید” مواجه میشوید که برایتان بسیار سخت است تمام آن را به خاطر یک موضوع امتحان کنید.

از هر نظر که به این جمله نگاه میکنیم پر از اشتباه است. در این مقاله دلایل اشتباه بودن این جمله و اینکه چه جمله ای برای متن لینک مناسب تر است.

 

معایب استفاده از این نوع متن لینک:

خواندن سخت تر است. اگر بخواهیم برای هر کاری از این جمله استفاده کنید جمله های ما طولانی و ناخوانا تر میشود. برای مثال برای یک دکمه بیشتر بخوانید از جمله “برای مشاهده بیشتر اینجا کلیک کنید” استفاده کنیم.

کاربدی نبودن لینک. زمانی که متن لینک جمله “اینجا کلیک کنید” باشد کاربر برای متوجه شدن منظور آن باید در اطراف آن به دنبال توضیحات باشد. پس تاثیری برای جذب کاربر ندارد و فقط یک لینک ساده برای هدایت است.

در سئو تاثیر ندارد. زمانی که کاربر با مشاهده فقط متن لینک متوجه منظور شما نشود پس ربات های گوگل نیز به همین مشکل بر میخورند و نمیتوانند درک درستی از آن داشته باشند پس از نظر سئو نیز به شما امتیازی نخواهند داد.

موجب دست کم گرفتن کاربر میشود. همه ما از اینکه یک متن یا یک فرد به ما کاری را که بلدیم بگوید، ناراحت میشویم. همه کاربرانی که توانسته اند وارد سایت شما بشوند پس میدانند که یک لینک قابل کلیک است و نیازی نیست به آن ها بگویید که اینجا را کلیک کنید.

 

متن لینک

 

جمله مناسب برای یک لینک

خب اگر این کار را نباید انجام بدهیم باید چه کاری را انجام بدهیم؟ به جای استفاده از این جمله و جمله های شبیه آن از متن های دیگری متوان استفاده کرد که علاوه بر نداشتن مشکلات بالا، مزایای خوبی هم داشته باشد.

به جای استفاده از جمله “اینجا کلیک کنید” بهتر از جمله هایی استفاده کنیم که دقیقا کاری است که لینک انجام میدهد مانند “مشاهده وبسایت نیر وب

در اصل این جمله “اینجا کلیک کنید” یک مثال برای درک درست اشتباه وارد کردن متن لینک است و در کل باید از یک جمله مناسب استفاده کرد که در ادامه ویژگی های آن را به شما توضیح خواهم داد.

 

کوتاه باشد. بهتر از متن های کوتاه استفاده تا متن طولانی. تا آنجایی که امکان دارد از متن های کوتاه استفاده کنید ولی دقت کنید که تا خد امکان کوتاه شود نه به صورتی که متن مفهوم خودش را از دست یدهد.

فارسی سلیس باشد. منظور این است که از کلمات محلی و عامیانه استفاده نکنید تا هر کاربری با هر لهجه ای بتواند آن را بخواند. به قول معروف از کلمات کتابی استفاده کنید.

توصیفی باشد. همانطور که قبلا هم مثال زدم متن لینک باید به صورتی باشد که به تنهایی و بدون جملات اطراف هم قابل درک باشد و مفهوم خود را برساند مانند “دانلود PDF کتاب وردپرس چیست”

کاری که انجام میدهد را به کاربر اعلام کنید. برای مثال اگر قرار است با کلیک بر روی لینک یک فابل دانلود شود پس بهتر از کلمه “دانلود …” در متن خود استفاده کنید و اگر قرار است یک سایت مشاهده کند بهتر از کلمه “مشاهده سایت …” استفاده کنید.

از جمله “اینجا کلیک کنید” استفاده نکنید. درست است این جمله را برای مثال استفاده کردم ولی به هیچ عنوان از این جمله استفاده نکنید و برای اینکه این نکته را فراموش نکنید فرض کنید این جمله برای سئو امتیاز منفی زیادی دارد.

در نوشتن متن لینک تا آنجایی که میتوانید دقت کنید چون همانطور که لینک دهی در سئو تاثیر دارد، متن لینک هم در خود لینک تاثیر دارد. شاید کمی جمله آخرم پیچیده شد ولی این را بدانید که یک متن مناسب میتواند کاربران زیادی را در کلیک کردن بر روی لینک جذب کند.

امیدوارم در این مقاله به شما در داشتن یک سایت عالی کمک کرده باشیم.

 

مقالات مشابه
دیدگاه

بدون دیدگاه

دیدگاه مشتریان